نام آور ..... پانته آ(سردار کورش بزرگ )

پانته آ

 

 او بانوی زیبا و افسونگر شوش بود که در جنگ به دست سپاه ایران اسیر شد  و پس  از ماجراهایی کورش او را به شوهرش آبراداتاس رساند و آبراداتاس هم در راه کورش جان سپرد. کورش آرامگاهی برای این زن و شوهر  ـ پانته‌آ و آبراداتیس ـ ساخت که گفته می‌شود بقایای آن هنوز در عراق بر پا می‌باشد.

پانته‌آ هنگامی که به اسارت کورش  بزرگ در آمد میان افسران و سرداران او هنگامه به پا خاست که این اسیر بسیار زیبا ار آنِ چه کسی خواهد شد . سر انجام برای پرهیز از درگیری آن را از آنِ کورش دانستند کورش نخواست بدو نزدیک شود زیرا ترسید که با دیدن زیبایی او فریفته شده و در گناه افتد و به دلیل وارستگی درون هنگامی که پی برد وی شوهر دارد وی را فراخواند و تا زمان رسیدن شوهرش یکی از افسران خود به نام آراسپ را نگهبان او ساخت .
پانته آ که اخلاق کورش بزرگ را نمی‌دانست تصمیم به گمراه سازی آن افسر برای گریختن خود شد و بدو که آراسپ نام داشت گفت : « ای آراسپ من شیفته ی تو شده ام . » آراسپ فریب خورد و با خواسته ی ناپاک به چادر او رفت . کورش که از این کار آگاه شد ؛ بهنگام به چادرِ پانته‌آ رسید و او را از دست آراسپ رهایی داد.
کورش پانته آ را آزاد کرد و به همراهی جنگاورانی به شوهرش رسانید . وقتی پانته‌آ بزرگ منشی کورش را دید شرمنده ی رفتار او شد و خود را مدیون خوش رفتاری و پاک نهادی اش دانست .  او به شوهرش آبراداتاس داستان را گفت. آبراداتاس نیز خود را مدیون کورش ‌دانست و برایش ارابه‌های جنگی ساخت که از شـُوَنـدهای ریشه ای ( دلایل اصلی ) پیروزی کورش در جنگ با لیدیان شورشی و همچنین شکست فرمانروایی بابل شد.
آبراداتاس در نبرد  لیدی دلاورانه جنگید و در نبرد برای راستی و برای میهن بزرگ ( ایران) کشته شد.کورش چند تن را برای جلوگیری از خودکشی پانته آ بر وی گُماشت . پانته‌آ پس از مرگ او به دلیل دوستی بسیاربدو بر سر خاک او با خنجری که در جامه ی خود پنهان کرده بود دور از چشم نگهبانان در زمان غفلت آنان خودکشی کرد . کورش فرمان داد تا آرامگاه با شکوهی برای هر دو آنان بسازند . 
در کتاب کورش نامه گزنفون تاریخ دان یونانی می توانید داستان پانته آ را به گستردگی بخوانید . همچنین کتاب بسیار زیبای بانوی افسونگر شوش فؤاد فاروقی برای به دست آوردن آگاهی های کامل در این زمینه بسیار سودمند است .

   

وووووو.....

سوال

دوستای گلم دوست دارین نام آور بعدی کی باشه ؟؟؟

لطفا به این سوال جواب بدین ...

مرسی

 

بای

 

 

 

/ 6 نظر / 32 بازدید
الهه

سلا به دوست عزیزم. ممنونم که اومدی[بغل] و این دفعه میتونی درباره افشاریه و زندیه بنویسی[چشمک]

فاطمه (فسقلی)

به نام خدای مهربانی ها سلااااااااام دوست مهربونم[ماچ][قلب] ازاینکه اومدی وبلاگم خیلی خوشحال شدم[قلب] وبلاگ شما هم خیلی قشنگهههههه[چشمک][قلب] یه اسموووووووووووووووووووووووووون[بغل] امیدوارم باهم دوستای خوبی بشیم[لبخند][قلب]

G00Goo

وبـــــلاگـــــــــ خوبــــه دقيقا چون خودت ميـــنويســـــيـــــ . . . مـن هم گوگو امـ دقيقــــا امروز (12 خرداد 79) تولـــدمه... اگــــر دوســـت داشــــــتيـ به وبلاگــــمـــــ بيا و بهـــمـــــ بگو... راســــتيــــ تاريخ تولـــدت خيلي قشـنگه![گل]

دختر رویایی

سلام عسيسم.... اميدوارم حوصله ي يه دوست جديد رو داشته باشي اگه دوست داري باهم دوست شيم و تبادل لينک كنم خبرم كن خانوم گلي......... مرسي گلم